Nova otkrića o bakteriji povezanoj sa kolorektalnim karcinomom

Mogući novi pristupi prevenciji i tretmanu

U nedavnom istraživanju naučnici su otkrili da određena bakterija, koja se obično nalazi u usnoj šupljini, može biti prisutna u 50% tumora debelog creva. Ova bakterija, poznata kao Fusobacterium nucleatum, čini se da štiti tumorske ćelije od terapija protiv raka, otežavajući lečenje. Istraživači veruju da bi ovaj nalaz mogao otvoriti nove mogućnosti za dijagnostiku i tretmane kolorektalnog karcinoma.

Fusobacterium nucleatum i njena uloga u raku

Fusobacterium nucleatum je bakterija koja obično izaziva nakupljanje plaka na zubima i bolesti desni. Međutim, istraživanja pokazuju da ona može preživeti put kroz želudac i naseliti se u debelom crevu, gde može doprineti razvoju tumora. Dr Suzan Bulman, docentkinja ljudske biologije u Centru za rak Fred Hačinson u Sijetlu, objašnjava da postoje dve podvrste ove bakterije, od kojih jedna pomaže tumorskim ćelijama da izbegnu imuni odgovor organizma.


Uticaj bakterije na uspešnost lečenja

Istraživanje je pokazalo da pacijenti sa visokim nivoom ove bakterije u tumorskim ćelijama imaju slabiji odgovor na terapije i veći rizik od povratka bolesti. Dr Flavio Rocha, hirurški onkolog sa Instituta za rak Univerziteta Oregon Health & Science, ističe da ovaj nalaz može doprineti razvoju novih tretmana, uključujući potencijalnu upotrebu antibiotika pre hemoterapije za poboljšanje odgovora na lečenje.

Mogući novi pristupi prevenciji i tretmanu

Dr Majkl Vajt, docent kolorektalne hirurgije na MD Anderson Cancer Centru u Hjustonu, naglašava da bi poznavanje ove bakterije moglo dovesti do razvoja novih terapija koje će ciljati podvrste bakterija poput Fusobacterium nucleatum. Takođe, postoji potencijal za korišćenje genetski modifikovanih bakterija kao nosača lekova, koji bi direktno delovali na tumorske ćelije. Razumevanje prisustva ove bakterije može omogućiti razvoj novih dijagnostičkih metoda, kao što je bris iz usta, koji bi mogao ukazati na povećan rizik od agresivnih oblika raka debelog creva.